Origami

Origami

Historie origami

    Obecně je origami považováno za japonské umění a vzniklo před více než tisíci lety. Dobu vzniku nelze určit přesně. Existují názory, že tuto činnost přivezli do Japonska španělští Mauři. Ti však skládání papíru používali jen pro geometrické vlastnosti čtverce. Číňané také skládali papír, ti ho však využívali jen prakticky. Skládali misky, vázy, krabičky a různé nádoby. Určit přesně zemi původu také nelze, skládalo se všude. Pouze Japonci tuto činnost pojmenovali a zdokonalili. Proto bývá origami považováno za japonské umění.

    Japonci se s výrobou papíru seznámili od Číňanů, kde se papír začal vyrábět již kolem roku 105 n. l. Výrobu se Číňané snažili utajit před ostatními státy. Jenomže i přes veškerá bezpečností opatření se kolem roku 610 n. l. výroba přenesla z Číny přes Koreu do Japonska a postupně i do celé Evropy. U nás vznikla první papírna v Chebu až v roce 1370. Protože byl zpočátku papír velmi drahý, byl užíván jen pro náboženské účely – při obřadech a pro výzdobu šintoistických svatyní. Proto mívá origami kromě zábavného a výchovného významu i význam ceremoniální. Například pomocí papírových řetízků se vyznačovala posvátná území svatyně, na které směl vstoupit jen kněz nebo při šlechtických svatbách byl ženich a nevěsta ozdobeni papírovými motýlky.

Jeřáb Památník v Hirošimě obětem válkyAž teprve v 17. století se začalo skládat i pro zábavu. Nejprve se hra šířila mezi dívkami z vyšších vrstev společnosti. Již v té době znali Japonci na 70 druhů skládanek. Dnes jsou jich statisíce. Origami, tak jak ho známe dnes, se rozvinulo až koncem 19. století. Tehdy obchodník s papírem pro Tokio začal dovážet papír z Evropy. Kromě klasického obdélníkového formátu stříhal papír i do čtverců. Barevné čtverce papíru pak prodával jako origami papír. Tak se origami stalo součástí každodenního japonského života. Dodnes je nejoblíbenější a nejběžnější skládačkou v Japonsku papírový jeřáb „Orizuru“, který byl poprvé složen kolem roku 1800. V té době také vznikl nejstarší dochovaný dokument o origami „Senbazuru Orikata“ (Skládání jeřába na tisíc způsobů). Proč je skládání jeřába tak oblíbené? Jeřáb symbolizuje dlouhý život. Proto si ho lidé skládají pro štěstí a zavěšují v bytě. Nemocní lidé pak zhotovují tisíc jeřábů a věří v uzdravení. V Hirošimě je postaven pomník dětským obětem války. Znázorňuje malé děvčátko, které drží v ruce nedokončeného jeřába.

    Papírový jeřáb patří mezi tradiční origami, „denšó-origami“. Jsou to skládačky, které se skládají z jednoho kusu papíru bez použití nůžek, lepidla a dalšího zdobení jako je přimalování očí apod. Skládání je zde velmi přesně vymezeno a tudíž by se výsledné výrobky neměly moc lišit. Dnes se toto tradiční skládání moc nedodržuje a spíše se využívá moderní origami, „sósako-origami“. Zde se ponechává velký prostor pro vlastní fantazii. Tradiční origami se již dále nerozšiřuje, oproti tomu moderního je stále více a více. Vznikají po celém světě a často mají i svou rozlišovací charakteristiku.

    Mnoho zemí jako např. Itálie, Anglie, Španělsko, … mají také své origami společnosti, které se pravidelně scházejí, pořádají výstavy a vydávají různé knihy, časopisy a články. Česká origami společnost (ČOS) byla založena 2. září 2003. Předsedou této společnosti je František Grebeníček.

 
Historie
Technika skládání
Diagramy
Fotogalerie
Kroužek
Matematika
Slovník pojmů
Literatura
Kontakt